☰ Menu
Dom Pomocy Społecznej im. Anselma Alojzego Młodzika w Parsowie
Herb Dom Pomocy Społecznej im. Anselma Alojzego Młodzika w Parsowie

Piątek 16.11.2018

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Warunki lokalowe

Dom Pomocy Społecznej w Parsowie dysponuje 85 miejscami w 1, 2, 3 i 4 osobowych pokojach usytuowanych na trzech kondygnacjach budynku pałacowego.

DPS Parsowo ulokowane jest w dwóch budynkach, z których jeden pełni funkcję mieszkalno-administracyjną i techniczną a drugi (pałac) mieszkalną dla klientów domu pomocy społecznej.

Dom zajmuje pałac wybudowany w roku 1717r., rozbudowywany w 1773r. oraz w II-giej połowie XIX wieku. Poddany rekonstrukcji i remontowi kapitalnemu, który zakończono w listopadzie 1992r. odpowiada potrzebom zgodnym z jego aktualnym przeznaczeniem.

Pałac wraz z otaczającym go parkiem krajobrazowym wpisany jest do rejestru zabytków pod poz. A-440 (dawniej poz. 387) Decyzja z dnia 14 kwietnia 1964r. w sprawie wpisania dobra kultury do rejestru zabytków. Budynek wyposażony w pełny zakres urządzeń i instalacji takich jak: instalacja ciepłej i zimnej wody, kanalizacja sanitarna, instalacja elektryczna, telefoniczna, zbiorczej anteny radiowo-telewizyjnej, wczesnego wykrywania pożaru, przyzywowej sygnalizacji szpitalnej.

W budynku pałacowym dodatkowo znajdują się: kuchnia zakładowa z zapleczem i jadalnia dla mieszkańców oraz wszelkie pomieszczenia dziennego pobytu. Istnieje przejrzysty układ rozdzielenia funkcji mieszkalnych stanowiących prywatną sferę życia jego mieszkańców od pomieszczeń wspólnego użytku. Wszystkie pokoje stanowią wyłączoną enklawę oddzieloną od korytarza, standard wydzielonej części to  łazienka i pokój sypialny jedno lub dwu – trzy osobowy.Łazienki przy pokojach są niedostępne dla osób trzecich, dla odwiedzających oraz gości istnieją ogólnodostępne toalety wydzielone w części parterowej. Natomiast dla personelu istnieją całkowicie oddzielone węzły sanitarne przy szatniach pracowniczych.

Pokoje sypialne oraz inne pomieszczenia zbiorowego i indywidualnego użytku spełniają podstawowe wymogi określone stosownymi przepisami. Pokoje mieszkalne i pomieszczenia sanitarne dość dobrze są przystosowane do potrzeb mieszkańców z uwzględnieniem ich stopnia niepełnosprawności. Dom posiada pokoje mieszkalne i pomieszczenia sanitarne specjalnie przystosowane do potrzeb osób stale leżących.

 

W skład pokoi dziennych wchodzą następujące pomieszczenia:

1. pomieszczenia do terapii zajęciowej                         

2. sala rekreacyjna                          

3. pokoje dziennego pobytu

4. palarnia                     

5. holle wypoczynkowe

                                                  

                                    

 Budynek pałacowy posiada 7 wejść, z tego 2 wejścia przeznaczone są do użytku dla mieszkańców. Schody są o łagodnym biegu i małej ilości stopni. Jedno wejście jest wyposażone w pochylnie pozwalającą wyjeżdżać na wózkach inwalidzkich lub wychodzić na zewnątrz osobom posługującym się balkonikami do chodzenia.

Dom posiada odpowiednią liczbę pokoi dziennego pobytu gwarantującą mieszkańcom pełną swobodę wyboru miejsca spędzania czasu. Poza pokojami dziennego pobytu na każdej kondygnacji znajdują się holle wypoczynkowe wyposażone w odpowiedni sprzęt, meble i wystrój wnętrz zapewniający przyjemne otoczenie.

Dom dysponuje pomieszczenamii pracy do terapii zajęciowej indywidualnej i zbiorowej. Każdy mieszkaniec stosownie do swoich preferencji może wybrać formę terapii zajęciowej bliską jego upodobaniom. Udział w terapii zajęciowej jest dobrowolny a jej rodzaj uzależniony jest od indywidualnych zainteresowań i zdolności uczestnika.

Dom posiada jadalnię do zbiorowego spożywania posiłków, która gwarantuje spożywanie posiłków równocześnie wszystkim mieszkańcom. Przeznaczona jest na 90 miejsc konsumpcyjnych. Przy stołach są miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Dom Pomocy Społecznej im. Anselma Alojzego Młodzika w Parsowie jest przeznaczony dla osób dorosłych przewlekle somatycznie chorych, obojga płci i ma charakter ponadgminny.

Na parterze, pierwszym piętrze oraz użytkowym poddaszu usytuowane są pokoje mieszkalne dla mieszkańców. Pokoje mieszkalne oraz przylegające do nich łazienki indywidualne przystosowane są do zróżnicowanych potrzeb mieszkańców, zakwaterowanie odbywa się z takim rozeznaniem, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub przy pomocy sprzętu pomocniczego trafiają do pokoi o większych powierzchniach i łatwiejszej komunikacji wewnętrznej oraz możliwością dostępu do łóżka z każdej strony.

 


 

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X